Органічна їжа – раціо чи модний тренд?

Еко? Біо? Натур? Органік? Існує маса термінів, якими вправно жанглюють виробники та реалізатори продукції. Тому варто самому розібратись, що насправді стоїть за цими термінами? Чи є різниця? Обирайте свідомо!

Мішанина в термінології пов’язана з тим, що в залежності від країни органічні продукти можуть називатися по-різному: префіксом «еко (eko)» вони позначаються у Німеччині чи Нідерландах, іменуються «біо (bio)» у Франції, називаються «органічними (organic)» у США та Великобританії.

Тому для початку важливо розібратися з тією термінологією, що існує в Україні.

В Україні існують поняття:

  • Натуральна (фермерська) родукція;
  • Органічна продукція;
  • Екологічна продукція.

Натуральна продукція (інколи ще вживають термін «фермерська» продукція) – це продукція виготовлена безпосередньо з натуральних інгредієнтів та без застосування хімічних добрив, пестицидів, ГМО, консервантів та інших речовин хімічного походження. Однак, до такої продукції опосередковано все ж таки можуть потрапляти елементи хімічного походження. Тому не все натуральне може вважатися органічним.

Органічна ж продукція враховує не лише безпосередні етапи виробництва, але й вторинні канали формування складу продукції.

Наприклад, картопля вирощена без додавання хімічних добрив та захисту від шкідників вважається натуральною. Однак, щоб назвати цю картоплю органічною – необхідно також взяти проби грунту, на якій вона була вирощена (щоб оброблений хімічними добривами грунт повністю позбавився хімікатів, потрібно як мінімум три роки).

Або ж мясо чи молоко корови буде вважатись натуральним, якщо в нього не додають консервантів та не вакцинують худобу. Проте органічним воно буде вважатись лише тоді, коли перевірку на відсутність хімічних речовин продуть харчування та вода, які вживала корова.

Екологічна продукція – це апогей відповідальності перед людиною та природою. Екологічна продукція відповідатиме вимогам органічної та на додаток враховуватиме вплив на довкілля в процесі виробництва.

Так, наприклад, екологічною буде вважатися продукція яка використовує пакування з швидко-розчинних та нетоксичних матеріалів, котрі не накопичуються у грунті.

Або якщо виробництво продукції вимагає використання надр чи інших прородних ресурсів, то виробник повторно використовує матеріали, що піддаються переробці, або ж веде проекти сталого збереження (наприклад використовуючи деревину, засаджує нові ліси).

Споживач має право отримати інформацію щодо органічності продукту перед покупкою. Для цього розроблена ціла система маркування продукції, що пройшла перевірку на органічність та екологічність.

Яким чином ми можемо діжнатися, що продукція є дійсно натуральною, органічною та екологічною?

Не достатньо просто написати на упаковці, що продукт органічний – тільки органічний сертифікат надає право називати продукт органічним. Гарантією органічності продукту є логотип органічного стандарту на упаковці. Будьте певні, продукт класу «органік» контролюється від зернятка до полиці магазину.

Ось такі позначки вказують на натуральність та органічність продукції:

Найбільш розповсюджене маркування для органічних продуктів харчування – це так званий «Євролисток». Дозвіл на таке маркування отримують продукти, що пройшли відповідну сертифікацію міжнародною асоціацією «Organic Standard». Організація дотримується європейских стандартів органічного виробництва та ретельно перевіряє усі етапи виробництва заявників.

Також цю сертифікацію необхідно підтверджувати на щорічній основі. «Organic Standard» користується високим ступенем довіри серед споживачів в усіх країнах Європи, а тепер і в Україні.

Органік Стандарт

Що гарантує споживачу емблема «Євролисток» на упаковці?

  • Відповідність продукції європейським нормам органічного виробництва;
  • Повну інспекцію усіх етапів виробництва;
  • Щорічну переатестацію виробників.

Органічний чай MOL’FAR також пройшов сертифікацію «Organic Standard» – усі складові чаю мають 100% органічне походження, про що свідчить відповідне маркування на упаковці.

Загалом – органічне виробництво це не просто свідома праця, це також вагомі переваги для споживача та суспільства в цілому.

Споживайте свідомо та будьте здорові!
Від серця. Від душі.

Кошик